KIEROWNIK ODDZIAŁU
mgr Małgorzata Wiechcińska
LEKARZE:
dr n. med. Jolanta Twardowska-Rajewska – specjalista geriatrii, specjalista chorób wewnętrznych
lek. med. Elżbieta Szczepaniak - specjalista neurologii
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA:
mgr Hanna Mikołajczak
Oddział Opiekuńczo-Leczniczy zapewnia całodobowe świadczenia medyczne. Zadaniem oddziału jest okresowe objęcie kompleksową opieką lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną osób przewlekle chorych, nie wymagających leczenia szpitalnego, z ukończonym procesem diagnostycznym lub leczeniem operacyjnym.
RODZAJE USŁUG:
- opieka lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, psychiatrii i neurologii,
- świadczenia pielęgniarskie, pielęgnacyjne i opiekuńcze,
- rehabilitacja ogólna w podstawowym zakresie, prowadzona w celu zmniejszenia skutków upośledzenia ruchowego oraz usprawnienia,
- terapia zajęciowa,
- leczenie farmakologiczne,
- leczenie dietetyczne,
- pomoc psychologiczna,
- terapia logopedyczna,
- edukacja zdrowotna pacjenta i jego rodziny
DODATKOWE ATUTY, TO:
- świetna lokalizacja w parku
- bezpośredni dojazd z Ronda Śródka,
- wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny,
- sale chorych z maksymalnie trzema łóżkami.
LOKALIZACJA
Oddział znajduje się na II piętrze budynku przy ul. Mogileńskiej 42 w Poznaniu.
PACJENT NIE POWINIEN ZABIERAĆ DO PLACÓWKI:
- wartościowych przedmiotów,
- większej ilości pieniędzy.
W zakładzie opiekuńczo – leczniczym NFZ pokrywa koszty świadczeń zdrowotnych, natomiast pacjent ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania – zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (miesięczna opłata wynosi 250% najniższej emerytury, ale nie więcej niż 70% miesięcznego dochodu). Jeśli świadczeniobiorcą jest osoba ucząca się, która nie ukończyła 26 lat, odpłatność za przebywanie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym wynosić będzie 200% kwoty najniższej emerytury, jednak opłata nie może być wyższa niż 70% miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie (dochód na osobę w rodzinie ustala się również w oparciu o przepisy Ustawy o pomocy społecznej).
Procedura przyjęcia do Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego:
Przyjęć do Zakładu dokonuje się na podstawie skierowania. Do zakładu nie mogą być przyjęte osoby kwalifikujące się do domów pomocy społecznej lub u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest trudna sytuacja socjalna, zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie (od alkoholu lub środków psychoaktywnych). W przypadku chorych z współistniejącą chorobą psychiczną niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez specjalistę psychiatrę o braku przeciwwskazań do pobytu w zakładach o profilu ogólnym.
Złożenie wniosku do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego:
Z Wnioskiem o wydanie skierowania do Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego pacjent występuje do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Do wniosku załącza:
- Zaświadczenie lekarskie (druk wypełnia lekarz rodzinny lub lekarz ze szpitala),
- Wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową (rodzinną) lub pielęgniarkę społeczną zakładu opieki zdrowotnej, w którym pacjent przebywa.
Wzory dokumentów wyżej wymienionych dokumentów oraz skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego można pobrać ze strony internetowej http://www.mogilenska.pl/strona/dokumenty-do-pobrania
Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia na oddział nie kwalifikują się pacjenci, którzy w ocenie skalą Barthel uzyskali więcej niż 40 punktów.
Od dnia dnia 15 września 2020 roku warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia. (zgodnie Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii)
Złożenie dokumentów do Oddziału:
Skierowanie oraz dokument stwierdzający wysokość dochodu pacjenta (decyzja ZUS, przedostatni lub ostatni odcinek renty lub emerytury albo zaświadczenie przedstawiające wysokość dochodu, zasiłek chorobowy, zasiłek z MOPR i inne) składa się w rejestracji.
Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 17.00.
W przypadku, jeżeli do Zakładu została złożona kopia dokumentacji (fax, e-mail), pacjent ma obowiązek dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. Niedostarczenie oryginału skierowania w powyższym terminie skutkuje skreśleniem z listy oczekujących. Odebrane od pacjenta skierowanie jest przechowywane przez świadczeniodawcę.
Powyższe dokumenty nie są wymagane w przypadku orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu pacjenta na Oddziale.
UWAGA! Od 16 września 2020 r. przed przyjęciem na oddział opieki długoterminowej konieczne jest potwierdzenie braku zakażenia koronawirusem. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż na 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia. Po wyznaczeniu daty przyjęcia pracownik zakładu skontaktuje się z pacjentem (lub osobą wskazaną na skierowaniu), informując o rozpoczęciu procedury przyjęcia, a następnie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna (PSSE) umawia się na pobranie wymazu w miejscu pobytu pacjenta.
W dniu przybycia pacjenta do Oddziału wymagane są:
- Kserokopię ostatniego odcinka renty lub emerytury, inne,
- Kserokopia aktualnej decyzji ZUS,
- Kserokopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne x 2 oraz oryginał do wglądu
- Kserokopie wypisów szpitalnych, aktualne badania lekarskie itp.,
- Kartę kwalifikacji do żywienia (w przypadku pacjentów żywionych dojelitowo lub pozajelitowo)
- Pieniądze na uregulowanie odpłatności.
- Rzeczy osobistego użytku (odzież, środki higieny osobistej)
- Przedmioty ortopedyczne (wózek, kule, ortezy itp.) - jeśli pacjent posiada.